Оптимізуйте свою логістику заздалегідь перед піковим сезоном
Ви вже задумалися, як впораєтесь з майбутнім зростанням продажів перед піковим сезоном? Ваші логістичні операції будуть під тиском: чи будете ви готові? Сезонний попит та замовлення на кінець року створюють безліч проблем: постачальники не дотримуються строків поставок, зміни в уподобаннях споживачів, попит на складські приміщення та кадрові проблеми. Ви можете очікувати конкуренції за короткострокові транспортні послуги, сезонних робітників та численні вимоги до ваших постачальників для швидкого поповнення запасів.
Що змінилося за рік?
Продовження зростання онлайн-продажів обумовлює потребу в нових технологіях. Хмарні програмні рішення стають стандартними вимогами для прогнозування та управління запасами. Мобільні інструменти, такі як гарнітури та носимі гаджети, використовуються для збору даних і передачі інструкцій у рамках операцій із виконання замовлень. Автоматизовані керовані транспортні засоби (AGV), дрони та робототехніка означають меншу залежність від людей при виконанні повторюваних завдань. Прийняття рішень все більше залежить від даних, що полегшується ШІ. Більш стислі строки поставок та вищі очікування клієнтів можна ефективно контролювати, якщо почати зараз.
Що ви можете зробити зараз перед піковим сезоном?
1. Аналіз даних минулого року: перегляньте показники минулого пікового сезону, щоб винести уроки з помилок. Визначте, які продукти та послуги були успішними, а які не виправдали очікувань.
2. Оптимізуйте процеси: Оцініть поточні процеси, обладнання та ресурси, щоб усунути неефективність. За необхідності скоригуйте та переконайтеся, що у вас є потрібні інструменти.
3. Оптимізуйте запаси: позбудьтеся застарілих і повільно реалізованих товарів, щоб звільнити більше корисного простору.
П’ять ключових практичних дій, які слід виконати перед піковим сезоном
1. Прогнозування потреб у запасах: використовуйте прогнози продажів для забезпечення безперебійних поставок. Діліться даними з ключовими постачальниками, щоб гарантувати безперервність, та розгляньте можливість впровадження системи управління запасами (IMS) для відстеження запасів на всіх об’єктах.
2. Оптимізуйте планування складу: перегляньте планування складу, щоб розмістити збільшені обсяги та підвищити ефективність відбору. Зробіть великогабаритні товари легкодоступними та чітко позначте зони зберігання. Впровадьте систему управління складом (WMS) для підвищення точності виконання замовлень.
3. Оберіть надійних партнерів із доставки: домовляйтеся з надійними кур’єрами та 3PL-провайдерами, щоб запропонувати різні варіанти доставки. Співпрацюйте з партнерами, щоб об’єднувати вантажі, особливо в міських районах.
4. Планування кадрових потреб: використовуйте інформацію минулого року для планування рівнів кадрового забезпечення та створення резервів. Наймайте та навчайте додатковий персонал заздалегідь.
5. Оптимізуйте повернення: спростіть процес повернень і чітко поясніть його клієнтам. Розгляньте можливість використання чат-ботів для надання миттєвої допомоги.
Управління попитом у піковий сезон
Проблеми високого сезону продажів стають великим навантаженням на підприємства, які використовують ручні процеси. Чому варто автоматизувати? Товари на складі повинні бути належної якості, знаходитись у потрібному місці, у потрібний час і в потрібній кількості. Складне завдання управління запасами — збалансувати й задовольнити всі ці потреби. Ключовим моментом є точне відстеження рівня запасів. IMS або WMS мають такі переваги:
- автоматизоване поповнення товарів
- дані про інвентаризацію актуальні в режимі реального часу
- більш оптимізоване складське простір
- менше паперової роботи, менше помилок
- покращене обслуговування клієнтів